STAN ZAPALNY POCHWY – PRZYCZYNY, POSTĘPOWANIE

STAN ZAPALNY POCHWY – PRZYCZYNY, POSTĘPOWANIE

Stan zapalny pochwy jest dość częstym problemem wielu kobiet. Do stanów zapalnych pochwy dochodzi gdy następuje zachwianie prawidłowości flory bakteryjnej. W pochwie powinno być środowisko kwaśne, którego zadaniem jest ochrona narządów rodnych przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi. W jaki sposób radzić sobie ze stanami zapalnymi pochwy?

Stan zapalny pochwy spowodowany jest zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej pochwy. Przyczyn stanów zapalnych pochwy może być wiele. Czy zatem można samodzielnie poradzić sobie ze stanami zapalnymi pochwy? Czy może konieczna jest wizyta u lekarza? Czy jesteś w stanie sama rozpoznać zapalenie pochwy? Jakie są konsekwencje niewyleczonego stanu zapalnego pochwy?

JAKIE SA PRZYCZYNY STANÓW ZAPALNYCH POCHWY?

Jak twierdzą lekarze o specjalności ginekologicznej stan zapalny pochwy może być wynikiem niewłaściwej higieny intymnej.

Zalecane jest używanie do pielęgnacji miejsc intymnych kosmetyków naturalnych, takich, które nie zawierają sztucznych zapachów i barwników. Dobrze też jest zakładać naturalną, przewiewną bieliznę (lnianą lub bawełnianą) . Jeśli możesz sobie tylko na to pozwolić dobrym rozwiązaniem jest chodzenie bez bielizny w przewiewnym ubraniu. Zalecane jest szczególnie w czasie stanów zapalnych pochwy noszenie długiej lnianej spódnicy. Len ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze.

Stan zapalny pochwy może pojawiać się po miesiączce, ale także po poronieniu. Korzystanie z miejsc publicznych takich jak basen, toaleta też sprzyja powstawaniom stanów zapalnych miejsca intymnego. Co jeszcze może powodować stany zapalne pochwy?

Przyczyną może być:

 1. częste zmienianie partnerów;

 2. kilku partnerów seksualnych;

 3. zabieg ginekologiczny;

 4. częste irygacje, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej pochwy;

 5. niewłaściwa higiena miejsca intymnego;

 6. używanie tamponów, wkładek higienicznych; wybielanych, zapachowych podpasek;

Zaburzenia miesiączkowe częściej doprowadzają do stanów zapalnych pochwy.

STANY ZAPALNE POCHWY - TRZY GRUPY:

 1. Zakażenia drożdżakowe. Dochodzi do niego przy zakażeniu grzybami. Pojawia się wówczas biała lub żółta, gęsta wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Kobieta przy zakażeniu drożdżakowym czuje pieczenie i świąd okolic intymnych.

 2. Zakażenie bakteryjne. Wydzielina ma rybi zapach. Występuje jej mniej niż w przypadku innych zakażeń.

 3. Rzęsistkowe zapalenie pochwy , które wywołane jest pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym. Stan zapalny pochwy w początkowej fazie przebiega bez objawów. Później występuje szara wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Zapalenie pochwy spowodowane przez rzęsistka dodatkowo podrażnia szyjkę macicy.

JAKIE OBJAWY ŚWIADCZĄ O STANIE ZAPALNYM POCHWY

 1. Wydzielina z pochwy ma inną barwę, konsystencję, zapach. W śluzie znajdują się grudki. Kolor wydzielina może być ciemno żółty, zielonkawy. Zapach rybi. Wydzielina może być podbarwiona krwią;

 2. Podczas stosunku seksualnego odczuwany jest ból;

 3. Odczuwany jest uporczywy świąd i pieczenie. Podczas kąpieli odczucia te mogą być bardziej intensywne.

LECZENIE STANÓW ZAPALNYCH POCHWY

W zależności od przyczyny, która wywołała stan zapalny pochwy, leczenie odbywa się w rożny sposób.

 1. Infekcje bakteryjne leczone są na ogół antybiotykami i lekami miejscowymi – maściami, których zadaniem jest zniwelować świąd;

 2. Grzybicze stany zapalne pochwy leczone są na ogól dopochwowymi globulkami, tabletkami, kremami, specjalistycznymi tamponami;

 3. Stany zapalne pochwy wywołane rzęsistkiem lekarze stosują chemioterapeutyki.

Z naturalnych wspomagaczy przy stanach zapalnych pochwy, upławach polecane jest zioło jasnota biała.

Dodaj komentarz

Close Menu