5 SPOSOBÓW NA NIEPŁODNOŚĆ WTÓRNĄ

5 SPOSOBÓW NA NIEPŁODNOŚĆ WTÓRNĄ

Starasz się o kolejne dziecko. I teoretycznie nie powinno być z tym żadnego problemu, bo przecież już się wcześniej udawało, a tu jednak... I co? Co teraz? Dlaczego spotyka cię problem i nie możesz zajść w ciążę z kolejnym dzieckiem? Co wpływa na niepłodność wtórną?

Zdarza się, że kobieta, która ma już jedno lub więcej dzieci nagle spotyka się z problemem niepłodności wtórnej. Wtedy pojawia się przerażenia, strach, lęk, pytanie jak to możliwe. 

Co jest powodem. Rodzi się cała masa pytań i szukanie odpowiedzi. 

Poznaj przyczyny niepłodności wtórnej:

 • zrosty w narządach rodnych na skutek mających miejsce stanów zapalnych lub operacji;
 • wiek;
 • słabej jakości nasienie partnera;
 • zaburzona gospodarka hormonalna;
 • stres;
 • wady genetyczne pary, które pozostały w ukryciu przy pierwszej ciąży.

5 sposobów na niepłodność wtórną

 • Lżejsze podejście do problemu niepłodności. Każda trudność może generować stres destrukcyjny lub wzmacniający. Umiejętne radzenie sobie z wyzwaniem niepłodności i zobaczenie drugiego dna może być bardzo kojące, wzmacniające i otwierające wrota do niemożliwego. Oczywiście to nie jest proste wyzwanie ale nie niemożliwe. Zebranie się w sobie, otwartość na nowe rozwiązania i pomocną dłoń tu się przyda i w ostatecznym rozrachunku może okazać się błogosławieństwem . 
 • Umocnienie relacji pomiędzy partnerami. Często trudność z niepłodnością jest wynikiem trudnych relacji pomiędzy partnerami. Stres, wojna, chaos w ich życiu powoduje destrukcje i podświadomą niechęć do rozmnażania się. Uporządkowanie relacyjności, skupienie się na naprawieniu, umocnieniu relacji, pożycia seksualnego, pełnienia właściwej roli, może stać się rozwiązaniem. Zaburzona relacja pomiędzy partnerami, chęć uratowania związku poprzez dziecko może okazać się nieskuteczną receptą na ponowne zajście w ciążę. Takie rozwiązanie jest w dłuższej perspektywie czasu nieskuteczne, destrukcyjne w skutkach i może doprowadzić do wielu nieszczęść. 
 • Życie chwilą. Nauczenie się radości jaka płynie z życia, chwytanie życia pełnymi garściami i dostrzeganie w nim sprzymierzeńca, który chce tylko dobrze. To nie proste ale możliwe. Każda trudność może przynieść dobro, korzystne rozwiązanie. Co cię nie zabije, to wzmocni – ktoś tak powiedział. Czyżby miało to sens i w przypadku problemów z niepłodnością. 
 • Wzmocnienie organizmu, odnowienie, odmłodzenie poprzez dostarczenie mu  wartościowych pokarmów. I tu nie ma jednej recepty dla wszystkich. Każdy jest indywidualnością. Każdy człowiek ma swoje niepowtarzalne ciało i odpowiednie dla swojego ciała potrzeby. Zatem pozostaje intuicja, jeśli masz z nią dobre połączenie albo pomoc specjalisty. 
 • Otaczanie się we właściwym środowisku, które wspiera, umacnia i dodaje siły. Chodzi tu o właściwego partnera, rodzinę, miejsce zarobkowania, przyjaciół, pomoc lekarską, media itd. Środowisko, w którym żyjesz może wspierać lub działać destrukcyjnie. Może w sposób podświadomy blokować poczęcie dziecka i nadawać inny ton życiu niż ty potrzebujesz. Zrobienie rachunku sumienia przed samą sobą, zrobienie czystki choćby kosztowało to dużo, w dłuższej perspektywie czasu może się bardzo opłacać.        

Dodaj komentarz

Close Menu